Ameliyatsız burun estetiği

Burun, bir insanın yüzüne bakıldığında ilk olarak dikkat çeken bölgedir ve bu yüzden önemi büyüktür. Burnun şekli, büyüklüğü ve simetrisi genel yüz güzelliğinde belirleyicidir. Burundaki en ufak bir şekil bozukluğu, orantısızlık ya da kusur, görünümünüze, konuşmanıza ve hatta yüz ifadenize büyük etki edebilir. Burun şeklinde burun ameliyatıyla büyük değişiklikler yapılabildiği gibi, artık ameliyata alternatif yöntemler de kullanılmaktadır. Burun şeklinden memnun olmayan hastalar bıçak altına yatmadan da estetik bir buruna sahip olabilirler.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Botoks ve çeşitli dolgu maddeleriyle burun çevresinde kaslara müdahale ederek burun estetiğinde değişiklikler yapılmasına ameliyatsız burun estetiği ya da dolgu ile burun estetiği denir. Bu operasyonda burun etrafındaki çeşitli kaslara enjekteyle botoks dolgusu yapılmaktadır. Bu maddeler, burun çevresindeki kasların gerginliğini etkileyerek burnun duruşunda büyük değişiklerle yaratabilir. Üstelik bu operasyon genel anestezi gerektirmez ve yalnızca 15 dakika kadar sürer.

Ameliyatsız burun estetiği kimlere uygulanabilir?

Ameliyatsız burun estetiği ile burunda çok büyük değişikler yaratmak mümkün değildir. Özellikle burunda yapısal problemler varsa, burun kemiğine müdahale edilecekse ameliyat gerekebilir. Fakat bazı durumlarda küçük bir müdahale ile burun görünümünde değişiklik elde etmek mümkündür. Konuşurken burun ucunuz aşağı doğru fazla sarkıyorsa, güldüğünüz esnada burun kanatları çok açılıyorsa, burun ve dudak arası çok içerideyse, burun çevresine dolgu yoluyla düzeltme yapmak mümkün. Kimi zaman başarısız bir burun ameliyatı sonrasında dolgu ile düzeltme yapılabilir. Ayrıca iple burun estetiği yöntemiyle de burun ucunu kaldırmak mümkündür. İp ve dolgu yöntemleriyle burun eğrilikleri bir miktar ya da tamamen düzeltilebilir, fakat bu yöntemler her burun yapısına uygulanamaz. Burun ameliyatı burun şeklini yeniden yapılandırırken ameliyatsız burun estetiğinde yalnızca burnun duruşuna müdahale edilebilir. Eğer siz de bıçak altına yatmadan burnunuzun duruşunu düzeltmek istiyorsanız, burun yapınızın ameliyatsız burun estetiği işlemi için uygun olup olmadığını bir cerraha sormalısınız.

Ameliyatsın burun estetiğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Ameliyatsız burun estetiği operasyonunun en büyük avantajı, hızlı ve kolay olmasıdır. Bu operasyon lokal anesteziyle yapılır ve son derece acısızdır. Cerrahi olmayan estetik operasyondan sonra iyileşme çok daha hızlı olur, burun alçısı kullanmayı gerektirmez. Dolgu yoluyla burun estetiği genel anestezi gerektirmeyeceğinden dolayı ameliyat riski daha azdır. Dahası, maliyeti burun ameliyatından çok daha düşüktür.
Ameliyatsız burun estetiği operasyonunun birtakım dezavantajları da vardır. En büyük dezavantajı, bu operasyonun kalıcı olmamasıdır. Botoks gibi dolgu maddeleri doğaları gereği bir süre sonra vücutta eriyerek yok olur. Dolgu yoluyla yapılan burun estetiğinin kalıcılığı, kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre altı ay ile 3-4 yıl arasında değişmektedir. İple burun ucu kaldırma operasyonu ise, eğer doğru yapılırsa kalıcı olabilir. Ameliyatsız estetiğin bir diğer dezavantajı ise, çok büyük değişiklikler yapılamamasıdır. Eğer burun şeklinde büyük bir müdahale gerekiyorsa, bunu ameliyatsız estetikle yapmak mümkün olmuyor. Aynı zamanda nefes güçlüğü, horlama gibi rahatsızlıklara sebep olan burun fonksiyonları da düzeltilemiyor.

Dolgu yoluyla burun estetiğinin riskleri var mı?

Bu operasyonda botoks ve benzeri dolgu maddeleri kullanılacağından, bazı durumlarda alerjik reaksiyon, enfeksiyon ya da kanama görülebilir. Fakat uygulamayı yapanın tecrübesi ve ustalığı ile bu riskler son derece küçülür
Yine de ameliyatsız burun estetiği ile ufak tefek düzeltmeler yapılarak burun duruşunda büyük değişiklikler elde etmek mümkün. Estetik görünümlü bir burun için her zaman burun küçültmek şart değil. Bazen burnun çeşitli yerlerinin büyütülmesi ya da duruşunun değiştirilmesi de istenen görünümü ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Eğer burun şekliniz böyle bir operasyona uygunsa, basit bir rötuşla siz de yüz güzelliğinize büyük katkı sağlayabilirsiniz.