Burun Estetiği Sonrası

Operasyondan çıkan kişinin yapması, özellikle de dikkat etmesi gereken bir çok konu var. Bu konuların üzerinde durulması burun sağlığı ve aynı zamanda burunestetigisonrasiestetiği açısından önemli. Burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde yapılması gerekenleri ve kişinin yaşayabileceklerini şöyle sıralayabiliriz;

Burun estetiği ameliyatından sonra hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedirler. Hasta taburcu olduktan sonra evde başının altına bir kaç yastık koyarak yüksek bir şekilde istirahat etmelidir. Uyurken de bu pozisyonda uyumalı, bunun dışında tüm gün başını dik tutmaya özen göstermelidir.

Burun estetiği sonrası yüzde ve göz altlarında morluk oluşabilir. Bu morlukları doktorunuzun önerileri doğrultusunda soğuk kompresler uygulayarak azaltabilirsiniz. Yüzde oluşan bu morluklar, ameliyattan sonraki ilk 48 saat içinde daha da artabilir; fakat 48 saatten sonra hızla iyileşmeye başlayacaktır. Şişlik ve morluklar genellikle bir hafta içinde iyileşmektedir.

Operasyon sonrasında baş ağrınız olabilir, doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle ağrılarınızı giderebilirsiniz.

Operasyon sonrası ilk hafta içinde burundan açık kırmızı pembe renkte sızıntılar gelebilir.

Burun estetiği sonrasında burun ucunda veya üst dudakta uyuşukluk hissedilebilir, bu uyuşukluk bir kaç hafta içinde kaybolacaktır.

Operasyondan sonra yeterli sıvı alımı önemlidir. Su, meyve suyu, çorbalar ve hafif içecekleri hasta küçük küçük yudumlayarak içebilir.

Operasyon sonrası aspirin gibi kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar alınmamalıdır. Tüm konularda sadece doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmalısınız.

Operasyon sonrası burna darbe almamaya özen gösterilmelidir. Burun silinmemeli, kıyafetler giyip çıkarılırken burna değmemeli, bu yüzden önden düğmeli giysiler tercih edilmelidir.

Operasyon sonrası doktorunuzun önereceği süre boyunca ıkınmak, eğilmek, ağır şeyler kaldırmak gibi hareketlerden uzak durulmalıdır.

Burun estetiği sonrası doktorunuzun önereceği süre boyunca güneşe çıkmamanız gerekmektedir.

Burun estetiği sonrası burun tıkalı olabilir, bu normaldir. Burun doktorunuzun önerileri doğrultusunda nazikçe temizlenebilir. Hapşırma, öksürme ve sümkürme zorunlu kalınırsa nazikçe yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası doktorunuz bir süre kontak lens ve gözlük kullanmamanınızı önerebilir.

Ameliyat sonrasında doktorunuzun vereceği tüm kontrol randevularına gitmeniz çok önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Normal Hayata Dönüş

Burun estetiği ameliyatı olan hastaların büyük bir kısmı operasyondan sonraki ikinci günde ayakta dolaşmaya başlarlar, bir hafta sonra da işlerine dönebilirler. Fakat estetik burun ameliyatı olmuş bir kişinin eski yaşam temposuna tam olarak dönebilmesi için operasyondan sonra bir kaç hafta geçmesi gerekecektir. Örneğin koşma, fitness, yüzme gibi efor isteyen egzersizlerden burun estetiği sonrası 2-3 hafta boyunca uzak durmanız, gelebilecek darbe ve çarpmalardan 6-8 hafta boyunca burnunuzu özenle sakınmanız gerekmektedir. Ayrıca doktorunuz 6-8 hafta boyunca  burnunuzu güneş ışınlarından ve gözlüklerden uzak tutmanızı isteyecektir. Bu süre içinde burnunuzu ovuşturmaktan veya sert hareketlerle makyaj yapmaktan, temizlemekten de kaçınmalısınız. Kısacası burnunuzun tam iyileşme süresi ortalama olarak 8 haftadır ve bu süre içinde kendinize bir takım kısıtlamalar koymanız gerekecektir. Bu sürenin uzunluğunu, neler yapıp yapamayacağınızı ve ne gibi sıkıntılarla karşılaşabileceğinizi doktorunuzla operasyon öncesinde konuşarak kendiniz için daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası kesin sonucun alınması 1 yıl kadar sürmektedir. Operasyondan sonra burnunuzun ilk hali sizi hayal kırıklığına uğratabilir, fakat burnunuzun zamanla iyileşip düzeleceğini bilmeniz gerekmektedir. Özellikle ilk 6 ay içinde burun şeklinizde önemli değişiklikler olacak ve burnunuz daha doğal bir görünüme kavuşacaktır. Bu sürenin geçmesini sabırla beklemeniz ve gelebilecek olumsuz yorumlara kulak asmamanız gerekmektedir.