Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun, çocukluğunuzda olmayan ancak ergenlik döneminde bir travma sonrası yakemerliburun da gözlük kullanımıyla ortaya çıkan bir şikayet olabilir.

Dış görünüşüne önem veren ya da vermeyen çoğu kişi sahip olduğu kemerli burundan şikayet eder. Bazen aslında çok büyütülecek bir şey olmasa da, her gün aynaya baktığınızda gördüğünüz kemerli burun sizi rahatsız edebilir. Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde artık bunu hiç dert etmenize gerek yok. Kemerli burun, estetik burun ameliyatı için en çok başvurulan burun tipidir. Türkiye’de her gün onlarca insan kemerli burun estetik ameliyatı olmakta ve sonuçlardan memnun kalmaktadır. Siz de burnunuzdan ameliyat olmaya karar verdiyseniz ya da tereddütteyseniz, yazımız size yol gösterici olacak.

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Kemerli burun cerrahi müdahale ile ve cerrahi müdahale olmadan düzeltilebilir.
Ameliyatsız Kemerli Burun Düzeltme

Ameliyatsız kısa uygulamalarla düşük burun uçları yukarı kaldırılabilmekte, burundaki çok büyük olmayan kemerlerde burun sırtı düzeltilebilmekte, daha önceden geçirilmiş travmalar sonucu oluşan çökme ve eğrilikler ve geçirilen operasyonlar sonucu oluşan hafif şiddetteki çökme, eğrilik ve yamukluklar düzeltilebilmektedir. Özellikle burnunuzun üzerindeki kemer ve hafif çökmeler için burun için özel olarak hazırlanmış dolgu maddeleri ve botoks materyalleri kullanılarak ağrısız sancısız düzeltmeler yapılabiliyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Burnunuzun şeklini düzelttirmek ve yeniden şekillendirtmek için genel anestezi olmanıza gereken kalmadan, lokal anesteziyle 15 ile 30 dakika arasında bu derdinizden kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız kemerli burun düzeltme uygulamasının en büyük avantajı ise, hasta sonuçtan memnun kalmazsa işlemin geri alınabilmesi yani uygulanan dolgu malzemesinin değiştirilebilmesi.

Ameliyat ile Kemerli Burun Düzeltme

Kemerli burun ameliyatla düzeltilecek ise hikayenizi ve ameliyattan beklentilerinizi cerrahınızla ayrıntılı olarak paylaşmanız gerekmektedir. Daha sonra doktorunuz öncelikle burun sırtınızdaki kemerlerin; kemik yapıya mı, kıkırdak yapıya mı ya da her ikisine de ait olup olmadığı saptar. Bu aşamadan sonra cerrahınız bazı simulasyon çalışmaları yaparak burun sırtınızın burun ucuna ve alına göre ne oranda alçaltılması gerektiğine karar verecektir. Ameliyat öncesi gerekli test ve tetkikler yapılacak; ameliyat için yeterince sağlıklı olup olmadığınıza, kalbinizde ve akciğerinizde bir sorun olup olmadığına ve kanınızda pıhtılaşma problemi olup olmadığına bakılacaktır.

Bu ameliyatta küçük bir alanda çalışıldığı için hasta lokal anesteziyle uyuşturulabilir ancak hastanın konforu açısından genellikle genel anestezi kullanılmaktadır.

Bu cerrahi işlem iki yöntemle yapılır. Birincisi açık ameliyat denilen burnun ortasındaki orta direğin kesilip ucunun açılması ile cerrahi işlem yapılmasıdır. İkincisi ise kapalı ameliyat denilen burnu açmadan, burun deliklerinin içinden girilerek kesilmesi ve operasyonun dışarıdan yapılmasıdır.

Bu ameliyat oldukça basit bir işlemdir. Burnunuzdaki kemer alınır, bu kemer alındıktan sonra burnunuzun piramit şekli bozulduğu için burnunuzun üstü dümdüz görünür. Bu görüntüyü düzeltmek için burnun her iki yanındaki kemikler kırılıp birbirine yaklaştırılır ve burnunuz yeniden piramit şeklini alır.

Lazer Destekli Burun Ameliyatı

Lazer yalnızca ameliyat öncesi burun içine girerken ve kıkırdağı/kemiği yumuşatmak için kullanılır. Böylece yumuşayan kemiğe/kıkırdağa şekil verirken oluşabilecek hasar daha aza iner ve morarma/şişme büyük ölçüde azalır. Ayrıca daha önceden yumuşatıldığı için, kemiği çatlatma riski de ortadan kalkar.

Bu işlem sayesinde burnunuzun şekli hızla oturur ve neredeyse 1 ay içinde sonuçları alabilirsiniz.

Ameliyat sonrası tampon vb. uygulamalar olmaz. Atel uygulaması yapılır ve 3. Gün bu atel çıkarılır.

Kemerli burun için harika bir çözüm olan bu işlem, yaklaşık 30 dakikada lokal anesteziyle uyuşturularak kapalı teknikle yapılan bir burun ameliyatıdır.