Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) Aşamaları

Rinoplasti, yani halk arasındaki yaygın kullanımıyla burun estetiği ameliyatı, günümüzde çok sık uygulanmakta olan bir operasyondur. Peki, rinoplastinin aşamaları nelerdir? Yazımızda bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlk Aşama: Anestezi

Yapılacak olan rinoplasti işlemi sırasında rahatlığınızı sağlamak için birtakım ilaçlar uygulanır. Ameliyatın yapısına göre lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi uygulanırsa bunun yanında sizi tamamen kendinizden geçirmeyecek ancak daha fazla rahatlamanızı sağlayacak bazı yatıştırıcı ilaçlar uygulanacaktır. Bu konuda sizin için en iyisini doktorunuz önerecektir.

İkinci Aşama: İnsizyon (Kesi)

Rinoplastide, açık ya da kapalı teknik kullanılabilir.

Kapalı rinoplasti yapılıyorsa, bütün kesiler burun içinde yapılır; ameliyat sonrası sizi rahatsız edebilecek gözle görülür bir iz kalmaz. Cerrah; kıkırdağı ve kemiği sınırlı olarak görse de, bu sıklıkla kullanılan ve başarılı sonuçlar veren bir tekniktir.

Açık rinoplasti yapılıyorsa, iki burun deliğini birbirinden ayıran burun alt kısmında kesi yapılır. Bu, burnun çoğu kısmının daha rahat bir şekilde görülmesini sağlar.

Kesiden sonra, burun yapısını şekillendirmek amacıyla burun cildi nazikçe yukarıya doğru kaldırılır.

Üçüncü Aşama: Burun Yapısına Şekil Verilmesi

Büyük bir burun, eğri kıkırdağın ve kemik parçalarının çıkartılması yoluyla küçültülebilir. Rinoplastide ilave kıkırdak dokuya ihtiyaç duyulabileceğinden, bu parçalar daha sonra bu amaçla kullanılabilir. Kafatası, kalça, kulak ve kaburgadan da kemik doku alınabilmektedir ancak kendi dokularınızın kullanılması enfeksiyon riskinizi azaltacaktır.

Dördüncü Aşama: Deviasyonu Düzeltme

Çok sık karşılaşılan bir durum olan deviasyon, burun tıkanıklığı meydana getirir ve rahat nefes almanıza engel olabilir. Deviasyon varsa cerrahınız daha rahat nefes almanızı sağlamak için; çıkıntı yapmış dokuları traşlıyabilir, çıkarabilir, şekillendirip yerine koyabilir.

Beşinci Aşama: Kesinin Kapatılması

Burun yapısına istenilen şekil verildikten sonra başlangıçta yapılan kesi estetik olarak birkaç ince dikişle kapatılır. Bu dikişler bir hafta sonra alınır ve bir ay sonra neredeyse görünmez hale gelir.

Altıncı Aşama: Tampon ve Alçıya Alma

Özel bir silikondan yapılmış, hastanın nefes almasına olanak veren silikon tamponlar burnun içine yerleştirilir. Burun özel alçıyla alçıya alınır ve burnun dış kısmı bantlanır.

Yedinci Aşama: Ameliyat Sonrası

Rinoplastiden hemen sonra odanıza alındığınızda, göz altı veya üstünde morluk olmaması için buz veya hiloterm uygulanır. Ameliyattan iki gün sonra burun tamponlarınız alınır. Yaklaşık yedi gün içinde burun alçınız alınır ve burnu koruması amacıyla geçici flaster yapılır.

Rinoplasti Öncesi Doktorunuzla Konuşmanız Gerekenler

Öncelikle burun estetiğinizi yapacak doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz. Doktorunuzu seçtikten sonra ameliyat öncesi şunları konuşmanız gerekecek:

Ameliyattan tam olarak ne beklediğinizi doktorunuza en açık şekilde belirtin. Doktorunuz isteklerinizin mümkün olup olmadığını sebepleriyle birlikte size açıklayacaktır ve bu doğrultuda burnunuzun yapısına göre mümkün olan en iyi şekilde hedefinize ulaşmaya çalışacaktır.

Herhangi bir ilaca karşı alerji, daha önce geçirdiğiniz ameliyatlar, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar ve gördüğünüz tedaviler, herhangi bir sağlık sorunu, kullanmakta olduğunuz kimyasal ve/veya bitkisel ilaçlar, vitaminler, sigara, alkol, uyuşturucu gibi bilgileri doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz genel sağlık durumunuzla ilgili tetkikler yapacak, gerekli gördükçe filmler isteyecek, risk faktörleri olup olmadığını belirleyip ameliyata hazır olup olmadığınızı değerlendirecektir.

Doktorunuz burun içi ve dışının detaylı analizini yapacaktır. Gerçekleştireceği ameliyatı aşama aşama size açıklayacak, fotoğraflarınızı çekecek ve nerelerde ne değişiklikler yapacağını bu fotoğraflar üzerinden size gösterecektir. Ayrıca, ameliyatta oluşabilecek risk ve komplikasyonları sizinle paylaşacak ve rinoplastinin olası sonuçlarını size açıklayacaktır.